• Onderwijs op afstand ten tijde van het Corona virus (COVID-19) - deel 3

    Onderwijs op afstand ten tijde van het Corona virus (COVID-19) - deel 3

Met veel interesse en nieuwsgierigheid heb ik afgelopen dagen alle ontwikkelingen gevolgd op de scholen van onze leerlingen. Opvallend is het hoe verschillend scholen omgaan met deze noodsituatie en hoe wisselend er gehandeld wordt. Scholen bevinden zich allemaal in verschillende fasen. Met name in het hoger beroepsonderwijs (waar wij overigens niet mee samenwerken) merk je een snelle, gemakkelijke overgang naar digitalisering, omdat dit vaak voor hen al onderdeel van het onderwijsaanbod is. Een grotere uitdaging hebben onze klanten in het primair-, voortgezet- en middelbaar beroeps onderwijs. In dit laatste deel willen we onze kennis meegeven over het gezamenlijk werken in documenten op afstand.

 Vandaag zoomen we in op werkomgevingen van Microsoft, Google en de elektronische leeromgeving Edmodo.

Microsoft

Voor een goede digitale leeromgeving is het belangrijk dat leerlingen allen gemakkelijk toegang hebben tot de omgeving en dat diverse softwaretoepassingen met elkaar communiceren. Zo kwam ik er bijvoorbeeld achter dat mijn werk mailadres het niet toelaat om een Microsoft Teams account aan te maken. Als “gast” aansluiten kan gelukkig wel. Daarnaast werken mensen thuis allen met diverse hardware, van windows pc’s tot apple devices en alles wat er nog meer op de markt beschikbaar is.  

Office teams

Ontzettend populair voor werken op afstand is momenteel de Microsoft oplossing van Office 365; Teams! Microsoft noemt het een hub voor teamsamenwerking. Deze omgeving heeft een betaalde en gratis versie. En ik moet zeggen dat de gratis versie mij blij verrast. De omgeving biedt het volgende: gratis chatten, videobellen, 10 GB aan teamopslag en dan nog 2 GB persoonlijke opslag per account. Daarnaast kan je real-time samen werken in dezelfde bestanden, in online versies van ieders favoriete Office apps; Word, Excel, OneNote en Powerpoint. Aan het videobellen binnen de gratis variant zitten beperkingen, maar wat die beperkingen zijn, kan ik nog niet direct ontdekken. Een collega binnen het netwerk deelde enthousiaste verhalen van haar man die nu onderwijs gaf via Teams. Eén kleine tip voor de leerlingen, je docent kan je letterlijk in bed zien liggen als jij besluit zo je lessen te volgen. 

Wil je meer informatie over Microsoft Teams? Kijk dan hier verder.   

Google 

Een omgeving waar ik zelf veel ervaring mee heb is de omgeving van Google; G Suite. Google heeft in die omgeving diverse apps die vergelijkbaar zijn met die van Office en nog een veel ruimer aanbod. Deze omgeving is gratis en is ideaal voor samenwerking op afstand. Google Drive is een Cloud omgeving waar je documenten kan opslaan en waar je ook gezamenlijke mappen kan aanmaken. In de documenten app kan je tegelijk werken met voor iedere deelnemer een eigen kleurtje (zie foto van een uitsnede waarin we met diverse auteurs aan een handboek voor Diabetes schreven). 

Google G suite                             gezamenlijk werken in documenten Google

Voor videobellen heeft Google twee opties; het programma Duo en Hangouts. Voor klassensituaties heeft Google zelfs een eigen app, te weten Classroom. Docenten kunnen lesgroepen maken, opdrachten uitzetten, feedback geven en alles op één plaats bekijken. Classroom integreert vanzelfsprekend perfect met andere Google-tools, zoals Google Documenten en Drive.

Wil je meer lezen over het gebruik van Classroom? Kijk dan hier verder. 

Tijdelijke Bonus van Google voor scholen: t/m 1 juli 2020 kunnen scholen gratis Premium Hangouts Meet functies gebruiken!

Edmodo

Tot slot aandacht voor het onder velen van jullie onbekende Edmodo: een engelstalige gratis Elektronische Leeromgeving (ELO). Deze online omgeving heb ik enkele jaren geleden ontdekt, maar vind ik erg waardevol in situaties als deze. Als school kan je virtuele klassen bouwen en voor docenten en leerlingen accounts maken. Je kan werken met gezamenlijke agenda’s. Je kan digitale opdrachten uitzetten met zelfcontrolerende systemen, met groepsomgevingen werken. Het is een zeer interessante omgeving om op afstand met elkaar te kunnen werken. Daarnaast is er ook nog een community van gebruikers die elkaar kunnen ondersteunen en vragen stellen en uitdagen. Er is ook een integratie met de One Drive en Google Drive cloud omgeving. Hier tips van een gebruiker in Italië. 

Edmodo schoolomgeving

Tot slot

Met ons team werken we verder in G Suite, maar in deze tijd merken we dat alle tools in gebruik door elkaar lopen met alle omgevingen waar onze klanten in werken. Overigens hebben alle besproken omgevingen een optimale integratie van desktop en mobiel werken op je telefoon met bijbehorende apps. Voor de scholen die nog niet een digitale werkomgeving hadden, biedt dit artikel misschien een start tot de digitale wereld. 

We wensen ieder van jullie veel succes en sterkte de komende periode. Pas goed op elkaar en hopelijk leren we hier met zijn allen veel van. Ik zie nu dat de digitale vaardigheden van mensen met de dag toenemen en daar heb ik veel bewondering en respect voor! We kunnen het met z’n allen.

 Hartelijke groeten,

 Imke van de Venne

 Consulent Onderwijsondersteuning Zieke Leerlingen

Nieuwsbrief

Wilt u op de hoogte blijven? Abonneert u zich dan op onze e-nieuwsbrief.

Contactgegevens

  • Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.

Copyright © 2020 OZL Delta. Alle rechten voorbehouden
Realisatie door Welldotcom - Puntgaaf Internetbureau